Ми козацького роду нащадки

2016-10-14

/Files/photogallery/1117/12.jpg14 жовтня відзначаються одночасно три свята - День Козацтва, Покрови Пресвятої Богородиці та День захисника України! І якщо День захисника України відносно нове свято, то День Козацтва починає свою історію ще з 1492 року. Саме тоді вперше офіційно згадуються козаки.
Учні Миколаївського економічного ліцею №1 вирішили відзначити цей день святом «Ми козацького роду нащадки». Це свято було організовано з метою розширення знання учнів про історію козацтва, звичаї, традиції, побут Запорозької Січі; виховання патріотизму, повагу до історичних та культурних надбань українського народу, почуття національної гідності, спонукання до наслідування кращих рис народних героїв: мужності, безкорисливості, товариськості; розвитку фізичних якостей учнів: спритності, сили, швидкість реакції.
12 жовтня зранку погода не жалувала нас. Усюди відчувався прохолодний подих осені. Сіре небо все частіше затягало низькими хмарами. Сіявся дрібний дощ. Але це не завадило ліцеїстам вирушити у подорож, щоб поринути в атмосферу українського козацтва.
Свято організувала для ліцеїстів Козацька громада Миколаєва на чолі з отаманом Панчеко Альбертом Борисовичем. На святі також був присутній старший лейтенант Стороженко Богдан Олександрович.
Конкурсна програма складалась з декількох етапів. Кожен класний колектив представив козацький курінь: 8-А клас – курінь ім. Пилипа Орлика «Орли», 8-Б клас – курінь ім. Богдана Хмельницького «Веселі козаки», 9-А клас – курінь ім. Петра Дорошенка «Січові орли», 9-Б клас – курінь ім. Петра Сагайдачного «Українці», 10-А клас – курінь ім. Дмитра Вишневецького «Козацька слава», 10-Б клас – курінь ім. Кирила Розумовського «Вітовський», 11-А клас – курінь ім. Петра Калнишевського «Козаки», 11-Б клас – курінь ім. Івана Сірка «Праворучки». На цьому етапі змагань перемоги вибороли 8-А, 9-А, 10-А, 11-Б класи.

/Files/photogallery/1117/2.jpg

У часи відпочинку козаки співали пісні, в яких розкривалась історія народу; найдавніші з них оспівували героїзм захисників вітчизни від турецько-татарських загарбників, готовність молодих патріотів пожертвувати родинним затишком, а може, й життям, тому в цих піснях важливе місце займав мотив прощання з родиною, битви з ворогом і героїчної загибелі козака. Тому другий етап змагань – виконання козацької пісні. Кожен курінь проявив при виконанні свої музичні здібності, пісні козацькі звучали під акомпонимент гітар, у сучасній обробці (реп). Перемогли 8-А, 9-А, 10-А, 11-А класи.
/Files/photogallery/1117/18.jpg
Як і всяка цінність, наша Батьківщина потребує захисту. А захисниками Батьківщини з давніх часів були представники важливої й небезпечної професії – солдати, воїни. Щоби бути справжнім воїном, треба мати важливі якості – і розум, і силу, і сміливість, любов до людей і прагнення захищати слабших. Народна мудрість стверджує, що Земля може нагодувати людину своїм хлібом, напоїти водою зі своїх джерел, але захистити сама себе не може. Тож на захист цілісності України стають кращі сини і доньки держави. На святі ми мали змогу дізнатися, на що спроможні наші ліцеїсти, майбутні захисники Вітчизни.
Доки чекали на куліш, козаки провели з ліцеїстами козацькі ігри: «Гопак» (переможці – Дубовой Віталій, Брага Олег, Гвозденко Нікіта, Деренюга Анатолій, Царенко Єлизавета, Рядченко Дарина), «Ножі» (переможці – Мусафір Олександр, Дубовой Віталій, Скакун Єгор, Щетініна Аліна, Вічиста Карина), «Зірви шапку» (переможці – Семенець Ігор, Мусафір Олександр, Дехтяренко Дар’я, Гладун Анастасія), «Штовхач» (переможці – Остапенко В’ячеслав, Вічиста Карина).
А потім з апетитом всі присутні їли справжній козацький куліш, приправлений салом, пили узвар. Сміх, жарти, музика – одним словом – свято!
Отаман Альберт Панченко, підводячи підсумки свята, сказав: «Територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки».
Він побажав присутнім Божого благословення, міцного здоров’я, добра, миру, злагоди, творчої наснаги, любові, світла і краси.